projekt wegańskich wnętrz aparthotelu w Krakowie
projekt: 2020 - 2022
realizacja: 2023
lokalizacja: Kraków
klient: Ashville Places
zdjęcia: ONI Studio
zespół projektowy:
Martina Weiser, Karolina Chodur,
Karol Wawrzkiewicz, Aleksandra Gryc,
Zuzanna Kasperczyk-Brodecka
Plantonia to pierwszy wegański hotel w Polsce.
Zlokalizowany w na krakowskim Salwatorze, tuż przy bulwarach wiślanych. Plantonia mieści się w pięknej, zrewitalizowanej kamienicy z przełomu XIX i XX wieku. Front budynku pozostał oryginalny, a jego środek został wypełniony wegańskimi, zrównoważonymi materiałami oraz takimi, które pochodzą z recyklingu.
Plantonia posiada 24 apartamenty o różniej powierzchni od 25 do 68 mkw. Aparthotel to połączenie najlepszych cech mieszkania w apartamencie i przebywania w hotelu. Z jednej strony swoboda, z drugiej możliwość skorzystania z profesjonalnej obsługi. Każdy apartament to dobrze wyposażony dom. Stałym elementem jest kuchnia, w której możesz wygodnie gotować. Jest piekarnik, zmywarka, czajnik, toster, zaparzacz do kawy i herbaty, lodówka, naczynia oraz woda w szklanych butelkach.
W każdym apartamencie jest klimatyzacja oraz oczyszczacz z funkcją sterylizacji powietrza za pomocą lampy UV-C. Usuwa do 99,97% zanieczyszczeń takich jak: wirusy, bakterie, smog, alergeny, kurz, sierść zwierząt oraz nieprzyjemne zapachy.
W zakres parteru wchodzi lobby ze strefą wypoczynkową, wegańską spiżarnią, eko-wegańską biblioteczką oraz dużym stołem do czytania i pracy. Jest również multifunkcyjna przestrzeń gdzie odbywają się zajęcia z jogi oraz warsztaty związane z szeroko pojętym slow-life.
W piwnicy do dyspozycji gości jest całodobowa i bezpłatna pralnia, kompaktowa sala do fitnessu i ćwiczeń siłowych z rowerkami, ławeczkami i hantlami, oraz grota solna. Grota solna to specjalnie zaprojektowane pomieszczenie, w którym panuje mikroklimat zbliżony do naturalnych jaskiń solnych. Panele solne wykonane są z soli z Kłodawy, która zawiera bogaty kompleks minerałów i pierwiastków śladowych, w tym wapń, magnez, potas, żelazo czy jod, a także posiada właściwości antybakteryjne oraz antyseptyczne.
Wegański hotel
Czasami nawet nie wiemy, że dany materiał lub składnik jest pochodzenia zwierzęcego. Najlepszym tego przykładem są kleje i impregnaty w przedmiotach codziennego użytku, w łóżkach czy krzesłach. W wegańskim miejscu chodzi o to, by wszystko sprawdzać i wybierać rzeczy, które zostały stworzone w oparciu o bardziej sprawiedliwy sposób. Podejmując decyzje architektoniczne braliśmy pod uwagę wiele aspektów, starając się za każdym razem stawiać na najlepsze rozwiązanie.
Wśród materiałów, które znalazły się w apartamentach najciekawsze to: neutralne klimatycznie marmoleum, które w składzie ma między innymi olej lniany, miękki w dotyku recyklowany dywan o pięknym splocie czy narzuta dająca drugie życie odpadkom generowanym przez firmy tkackie i dziewiarskie, a także wykończenia z naturalnego korka.
Lokalni projektanci
Istotnym aspektem projektu było korzystanie z lokalnie wytwarzanych elementów wyposażenia, polskich rzemieślników oraz projektantów. Dodatkową wytyczną było szukanie materiałów, pochodzących z recyklingu i oczywiście pochodzenia niezwierzęcego.
Skorzystaliśmy z ręcznie wytwarzanych lamp RUMRUK oraz LEXAVALA, jak i polskich marek meblarskich jak: Tylko, TAMO, Nudo Design, noo.ma, Fameg.
Stworzyliśmy w ten sposób miejsce, które stara się być przyjazne, wyrządzać jak najmniejszą szkodę planecie i korzystać z jak największej ilości roślinnych materiałów. Uważamy, że każda zrównoważona decyzja ma sens.
Sztuka polska i światowa
Charakterystycznym wyróżnikiem wnętrza jest duża ilość sztuki na ścianach. Obrazy młodych artystów są graficznym uzupełnieniem przestrzeni. Między innymi nawiązaliśmy współpracę z takimi artystami jak: Nikodem Szpunar, Grzegorz Jarzynowski, Joanna Styrylska, Olga Szczechowska, Vadym Solowski, Katarzyna Piątek, Basia Pospischil,
czy Monika i Tomasz Trzupek.
Największym jednak dziełem, które znalazło się w PLANTONII jest oryginalny obraz autorstwa angielskiego malarza Davida Hockneya zatytuowany „The Potted Palm”, który znalazł swoje miejsce w recepcji hotelowej. Jest to pierwszy obraz tego artysty w Polsce, co czyni wnętrze atrakcyjnym również dla miłośników sztuki.
Zakres:
- research konceptu wegańskich wnętrz
- projekt koncepcyjny
- projekt wykonawczy
- nadzory autorskie
Publikacje:
Konkursy:
- I Nagroda RenOwacja 2024
w kategorii budynek komercyjny - Nominacja Property Design Awards 2024
w kategorii najlepsze wnętrze hotelowe