VA - galeria 1

VA

projekt budynku i wnętrz obiektu hotelowego

projekt: 2011
realizacja: 2011-2013
lokalizacja: Racibórz
klient: Villa Antiqua
zdjęcia: ONI studio, krea.tina


Obiekt funkcjonuje jako pensjonat z dziewięcioma pokojami dwuosobowymi z łazienkami i przestrzeniami wspólnymi dla gości. 

Budynek oraz zagospodarowanie terenu powstały na miejscu gospodarstwa (wieloletnich zabudowań gospodarczych z domem jednorodzinnym). Częścią zabudowy jest zachowana stodoła, w której wyłącznie odświeżono elewację. Głównym założeniem było stworzenie miejsca spójnego i przytulnego, w którym goście poczują się komfortowo oraz znajdą wyciszenie.

Główny budynek to adaptacja istniejącej zabudowy. Bryła budynku oraz układ konstrukcyjny zostały odwzorowane. Budynek został tak zaprojektowany, aby tworzył spójny układ kompozycyjny z otaczającą zabudową. Przestrzenie otrzymały nową funkcję. Na parterze budynku utworzono dwa pokoje oraz przestrzenie wspólne i zaplecze.
Na poddaszu znajduje się siedem pokoi i zaplecze hotelowe. Dodatkowo udało się połączyć główny budynek z piwnicą stodoły, w której stworzono piwnicę na wino. Każdy pokój został indywidualnie zaprojektowany. Ważne było wykorzystanie naturalnych materiałów oraz współpraca z lokalnymi wykonawcami. W obiekcie znajduje się wiele zachowanych elementów z poprzedniej zabudowy m.in. meble czy dekoracje. Przy pracach rozbiórkowych udało się od odzyskać cegłę, która została wyeksponowana na klatce schodowej.

Kolorystyka jest stonowana. Bazą są naturalne ciepłe barwy, od bieli i beży po wiele odcieni szarości. Zostały zastosowane naturalne materiały takie jak drewno, cegła, stal, ale również surowy beton. Dzięki połączeniu prostoty, funkcjonalności i szacunku do historii miejsca udało się podkreślić podmiejski klimat z zachowaniem uniwersalnych rozwiązań.


zakres:
> projekt koncepcyjny
> projekt budowlany
> projekt wykonawczy
> nadzory autorskie
> koordynacja identyfikacji wizualnej